Házaló Fazék rovatunk vendéglátója Tőkés Hunor újságíró, aki sokszínű egyéniségéről, pályafutásáról és kedvenc ételfogásairól is mesélt amellett, hogy egy gyorsan elkészíthető receptet osztott meg velünk.

Házigazdánk nyolcadikos koráig a Székely Mikó Kollégiumban tanult. Szerinte fontos lett volna, hogy a tanárok odafigyeljenek a diákok érzelmi világára, de annak idején nem érezte, hogy ezt megkapta volna pedagógusaitól. Ezért iskolát váltott és a kereskedelmi líceumban tanult tovább, ahol rátalált arra, ami előző iskolájában hiányzott.

A pszichológia nagyon érdekelte. Elmondta, hogy ismerősei, barátai sokszor elmesélték neki a problémájukat, és ő próbált utakat mutatni nekik. Ekkor döntött úgy, hogy pszichológus lesz, aztán később a lelki gondozás helyett az emberek hasához szeretett volna közelebb kerülni. Így lyukadt ki az emberek kiszolgálásánál, amikor két évig pincérként dolgozott. Olykor napi 19 órát is dolgozott egyhuzamban, de vendéglátós tapasztalatainak köszönheti, hogy sokat tanult emberségből, közben pedig a kávékészítés mesterévé vált.

A megyei diáktanács elnöki feladatait is ellátta Háromszéken, aktív szerepet vállalt az ifjúsági munkában, közben pedig a kincses város felé kacsingatott. Gondolkodott újságírás, politológia vagy kommunikáció és PR-szakon, végül az utóbbit választotta. Kolozsvári egyetemistaként a Perspektíva szerkesztőjeként dolgozott, és a Transindexnél gyakorlatozott. Itt kapott kedvet ahhoz, hogy újságírást is tanuljon. Hunor újságírói munkájának kulisszatitkait is megosztotta velünk. Elárulta, próbálja megtalálni a magánélete és a szakmája közötti egyensúlyt.

Visszaemlékezett egyetemista éveire is, amikor az írást – ami mára már a munkájává vált – még csak hobbiként művelte. Szeret elmélyülni egy-egy témában, az írás minden pillanatban jó érzéssel tölti el. Csillogó szemmel mesélt szakmája kihívásairól. Szeret megküzdeni egy témával, amit fel kell dolgozni, cikket írni belőle. Úgy véli, zseniális szemlélni a végeredményt. Most az az igazi kihívás számára, hogy a koronavírus-járvány idején tényszerű és megnyugtató, nem pedig elcsépelt cikket írjon.

Bevallotta, hogy a nap végére szellemileg kifárad, ezért jólesik főzni egy-egy könnyebben elkészíthető ételfogást. Hétvégén pedig, amikor több ideje van erre, inkább ínyencségeket készít. Nagymamája „macskaszakácsnak” nevezte, mert mindig szeretett belekontárkodni mindenbe. De mindig megmutatta neki, hogyan készíti az ételeket. Édesanyja pedig megengedte, hogy vacsorát készítsen a családnak. Igyekszik édesanyja kedvenc mondásához – mely szerint a tudást el kell lopni, mert nem fogják utánad dobni – tartani magát. Emellett pincérként is sokat tanult a szakácsoktól és lesett el konyhai praktikákat. Minket is ellátott gyorsan elkészíthető receptötletekkel a hajdani bentlakásos éveit felidézve.

Csirkepaprikás az egyik kedvence, de a paradicsomszószból készült ételeket is előnyben részesíti. All the time-nak nevezte a szalmakrumplit, a pürét és a brokkolikrémlevest. A húsfélék közül a halat szereti, amelyet tejföllel, petrezselyemmel és fokhagymával szokott elkészíteni. A főzés számára kikapcsolódás, hobbi, de közben az egyenlőségért folytatott harc is. Próbálja levetkőzni azt a székelyföldi sztereotípiát, miszerint a férfiak nem főznek. Ugyanakkor örömforrás is az ételkészítés, hiszen megelégedéssel tölti el, amikor a barátainak főzhet.

Brokkolifasírt

Hozzávalók:

  • egy fej brokkoli
  • egy fej hagyma
  • három cikk fokhagyma
  • egy csomag telemea (vagy mozzarella)
  • zsemlemorzsa
  • egy tojás
  • só, bors (ízlés szerint)

Elkészítése: a brokkolit megfőzzük, leszűrjük, pépesítjük, és hagyjuk kihűlni. Mindezek után belereszeljük a fokhagymát, hagymát, telemeát, hozzáütjük a tojást, és megfűszerezzük. Fasírtgolyócskákat gyúrunk, beleforgatjuk zsemlemorzsába, és olajban pirulásig sütjük.

Mézes-mustáros, sajtos csirke

Hozzávalók:

  • egy fej hagyma
  • egy fej fokhagyma
  • fél kiló csirkemell
  • 8-10 szelet sajt
  • Öntet:
    • két-három kanál édes mustár
    • egy kanál méz
    • három kanál tejföl

Elkészítése: felvágjuk a hagymát, a fokhagymát és megpirítjuk, felszeleteljük a csirkemellet, megfűszerezzük (só, bors, paprika). Amikor a hagyma aranybarnára sült, hozzátesszük a csirkemellet, és tovább pároljuk. Amikor az ízek összeértek és a hús majdnem elkészült, rátesszük a sajtot és az öntetet.

Szerkesztő: Bálint Enikő
Fotó: Berekméri Gabriella

Please follow and like us: