Mai Házaló Fazék rovatunk vendéglátója Kadók Attila szakács, aki kellemes illatok kavalkádjában fogadott bennünket jazz-zenét hallgatva Budapest szívében az IF Cafe Jazz Clubban. Mesélt nekünk fakanálforgatásának kezdeteiről, főzési mintáiról, szokásairól, és megosztotta a mediterrán jellegű csirkemell elkészítésének a receptjét tzatzikisalátával és jázminrizzsel.


Már az óvodában fakanál volt a jele, és ez végigkísérte eddigi életútját – mondta házigazdánk, Kadók Attila, aki az óvodás fakanáljelben a sors furfangját látja. Attila már kiskorában eldöntötte, hogy szakács szeretne lenni és motiváltságának köszönhetően ez valóra is vált. Mosolyogva mesélt Knuth Juditról és Hoffmann Györgyről, az IF Cafe Jazz Club tulajdonosairól, akik nyitott szívvel és lélekkel fogadták a kávézóba-étterembe hat évvel ezelőtt. Ott jártunkkor is egy nagy család képét idézték.

Vendéglátónk példaképként tekint szeretett nagymamájára, aki nagyon jól főzött, sütött, és nagymértékben befolyásolta szakácskarrierjének alakulását. Kadók Attila ugyanis sok nyarat töltött a nagymamájánál, aki a hagyományos ételeket részesítette előnyben. Egyik kedvenc gyermekkori nyári emléke, amikor a nagymamájával közösen készítették a lekvárt és a szörpöt, fakanállal szitán átpasszírozva a frissen szedett málnát, ribizlit. Tőle tanulta a kelt és a gyúrt tészta elkészítését is. Abban az időben még a gáztűzhely sem úgy volt, mint a mai modern világban, a lekvár és a szörp készítésének így megvolt a sajátos hangulata.

Már gyermekkorában volt saját szakácskönyve: a Pom Pom főzből egyszerű recepteket lehetett elkészíteni. Egyszer a szüleit szerette volna meglepni, és életében először nekilátott elkészíteni a tejszínes mandulalevest. A meglepetés ugyan nem sikerült tökéletesre, ugyanis keserű mandulát is tett a levesbe, ami így keserű lett, első főzési sikertelenségét mégsem élte meg kudarcként, mivel szülei értékelték az igyekezetét.

Szakmai „rémálma” egy hatalmas harcsa volt, amellyel kezdő szakácsként nehezen boldogult, semmi örömét nem lelte abban a feladatban. Hasonlóképpen nem tartozik kedvenc emlékei közé a látványkonyha műfaja, amit korábban volt alkalma kipróbálni. Nem szereti azt a főzést, ahol a vendégek és az étterem mellett elhaladók bepillanthattak a konyhába.

Sokan úgy vannak vele, hogy ha véget ért a munkaidejük, valami mással szeretnének foglalkozni inkább. Olykor Attilának is vannak napjai, amikor otthon már nincs hangulata főzni, de alapvetően számára a főzés művészet, kihívás, szerelem, amely rengeteg kibontakozási lehetőséget rejteget. Saját konyhájában, amikor ideje és kedve engedi, időigényes, különleges ételfogásokat szokott elkészíteni a társának. Előszeretettel készíti kedvenc fogását, a hagyományos töltött paprikát és bármilyen süteményt. Amikor otthon főz, előnyben részesíti a piacról beszerzett alapanyagokat. Szeret felfedezni és kipróbálni új ízeket. Amikor nem főz, akkor kirándul, biciklizik, kutyát sétáltat, és szeretteivel tölti az idejét. Kedvenc foglalkozása a kertészkedés, amit a nagymamájától „örökölt”, fűszernövényeket, paprikákat termeszt.

Kadók Attila szeret közösen főzni a munkatársaival. A munkát elosztják, a főnökeivel mindig megbeszéli, hogy milyen jellegű fogás legyen aznapra. Konyhájában a magyaros és az ázsiai ízvilágot részesíti előnyben, de szereti az olasz és a mediterrán konyhát, a tenger gyümölcseiből is szívesen főz. Kihívás számára, amikor különlegesebbnél különlegesebb ételfogásokat készíthet el közösen a munkatársaival. Ők találhatják ki napról napra, hogy milyen újdonságokkal, különlegességekkel várják a vendégeket. Mindig alkalmazkodnak az évszakhoz és az időjáráshoz. Figyelnek arra, hogy ne ismétlődjenek ugyanazok az ízvilágok. Különös figyelmet szentelnek a speciálisan étkező, a vegetáriánus és vegán vendégeik igényeinek. Volt olyan időszakuk is, amikor hétről hétre más nemzet sajátos ételeit készítették, ilyenkor is mindig törekedett arra, hogy eredeti receptek alapján dolgozzon. Tradicionális ételfogásokat és hideg gyümölcskrémleveseket ajánlott nekünk, kihagyhatatlannak minősítve a vörösboros szilvakrémlevest és a magyar gulyáslevest.

Kadók Attila biztatja a bátortalan szakácsokat, ne csüggedjenek, ha elrontanak valamit főzés közben, azt ugyanis helyre lehet hozni. Biztatásul az összement majonéz példáját említette: egy tojássárgát kikeverünk egy evőkanál mustárral, és az összeugrott majonézt lassan csorgatva folyamatos kevergetés mellett hozzáadjuk a friss tojássárgájához.

Mediterrán csirkemell tzatzikisalátával és jázminrizzsel

Hozzávalók (2 személyre): 

  • 2 vagy 4 kifilézett csirkemell,
  • jázminrizs.

A tzatzikihez:

  • 2-3 uborka,
  • friss menta (vagy kapor),
  • 1-2 fokhagyma,
  • eredeti görög joghurt,
  • só (ízlés szerint),
  • bors (ízlés szerint).

Elkészítése: A csirke­mell­filét felszeleteljük, nem klopfoljuk és olívaolajon  roston sütjük. A jázminrizset pároljuk, formákba helyezzük és így tálalhatjuk a roston sült csirkemellfilével.

A tzatzikisalátához lereszeljük az uborkát, állni hagyjuk, aztán kiszorítjuk a levét és belekeverjük a fűszerezett görög joghurtot, a mentát, a frissen őrölt feketeborst, sót és a ledarált fokhagymát. Előtte ne sózzuk meg az uborkát, hogy frissen tálalva ropogós maradjon.

Riporter: Bálint Enikő
Fotó: Kalocsai Richárd

 

Please follow and like us: